Se afișează postările cu eticheta cauza ingrasare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cauza ingrasare. Afișați toate postările

Efortul intelectual ingrasa?

Un studiu realzat in Canada, a demonstrat faptul ca eforturile intelectuale intense sporesc pofta de mancare, fapt ce se soldeaza cu cresteri in greutate.

La Universitatea Laval din Canada s-a realizat un experiment: patru studeti au fost invitati sa manance cat poftesc dupa ce participasera in prealabil la trei tipuri de activitati: s-au relaxat, apoi au citit si sintetizat un text si, in final, le-au fost testate memoria si atentia cu ajutorul calculatorului. Rezultatul, in termeni anabolici, a fost cat se poate de concludent: nevoia de calorii a crescut direct proportional cu efortul intelectual depus.

Astfel, daca pentru relaxare organismul nu a solicitat cine stie ce consum energetic, sintetizarea textului a “mancat” cu circa 203 calorii mai mult decat relaxarea, iar pentru testele computerizate metabolismul a mai ars in jur de 253 calorii.

Confirmarea consumului energetic a fost demosntrat si de testele de sange, nivel la care s-au putut observa schimbari majore ale valorilor glucozei si insulinei atunci cand odihna a fost intrerupta de activitatile mentale. Oamenii de stiinta au explicat ca glucoza este utilizata de creier pe post de combustibil, iar atunci cand intervin activitati precum cele intelectuale, creierul incearca sa mentina nivelul acesteia cu ajutorul alimentelor.

In acest context apare pofta de mancare. In conditiile in care caloriile consumate trebuie inlocuite, iar efortul fizic lipseste cu desavarsire, se poate spune ca activitatea intelectuala poate conduce usor catre obezitate. Expertii sustin chiar ca acesta este mecanismul prin care obezitatea a ajuns la cote alarmante in tarile industrializate.
Mai mult....

Cauze posibile pentru ingrasare

Nu doar caloriile in exces sunt de vina pentru luare in greutate. Prea putine ore de odihna si agitatia de la serviciu ne pun in pericol silueta. Putem sa ne ingrasam si daca facem miscare spun specialistii, oboseala, stresul si unele medicamente pot fi responsabile pentru dereglari ale organismului si ingrasare.

Cauze pentru care ne ingrasam

Stresul
Peste tot numai de asta auzim, stresul este deja un subiect mult prea mediatizat. Este si normal din moment ce acesta ne afecteaza nu doar dispozitia ci si echilibrul psihic. Nutritionistii spun ca Organismul nostru stocheaza grasimi, incetineste metabolismul si descarca o serie de hormoni precum cortizol sau leptina, lucruri ce pot cauza obezitate in regiunea abdominala. De asemenea persoanele stresate tind sa consume mai multe alimente. „Mancarea te calmeaza pentru moment, dar nu rezolva cauzele stresului“, mai adauga acestia.

Lipsa somnului
Cu totii stim ca functiile organismului sunt mai bune atunci cand suntem odihniti. Specialistii in nutritie spun ca atunci cand nu dormi suficient, organismul sufera un fel de stres fizic, iar grasimile se stocheaza mult mai uşor pe timpul noptii. E si normal ca atunci cand suntem obositi, organismul sa nu mai reuseasca sa faca fata stresului si de aceea suntem tentata sa consumam alimente in mod mecanic, mai ales noaptea sau seara foarte tarziu. Unele persoane considera ca mancarea ii ajută sa doarma, dar de fapt, ele nu obtin decat mai multe calorii. Simptomele pe care nu trebuie sa le neglijam sunt oboseala, nivelul scazut de energie si iritabilitatea. Un sfat al medicilor este sa ne prelungim durata somnului in fiecare zi cu 15 minute si sa urmarim daca asa suntem mai odihniti.

Medicamentele
Exista unele medicamente care ne ingrasa. Vorbim despre cele folosite pentru tratarea depresiei, a proastei dispozitii, migrenelor, hipertensiunii si diabetului care se cunosc ca pot cauza cresterea in greutate. Periculosi sunt si unii steroizi, terapia hormonala sau unele contraceptive. Fiecare medicament cauzeaza cresterea in greutate in mod diferit: marirea apetitului, alterarea modului in care sunt stocate grasimile sau modificarea nivelului de insulina. Trebuie de asemenea precizat ca efectele nu sunt asemanatoare la toate persoanele. De altfel, unele medicamente pot cauza retinerea de lichide, problema usor de remediat. Daca suspectezi ca te-ai ingrasat din cauza medicamentelor, nu opri tratamentul, ci vorbeste mai intai cu medicul, pentru a vedea daca ntr-adevar medicamentel sunt cauza pentru care ai luat kilograme in plus.

Menopauza
Odata cu varsta, metabolismul incetineste. In plus, modificările hormonale pot cauza senzatia de foame, depresie si tulburari de somn. Explicatia specialistilor consta in aceasta: atunci cand femeile ajung la menopauza, pierd estrogen si de aici incep modificarile: grasimi care se depun pe talie si in alte parti ale corpului pe care nu le dorim. In acest caz, exercitiile si o dieta sanatoasa, bogata in calciu si vitamina D, ne pot fi de folos.
Mai mult....